Uzbeku pavārs atklāj ideāla plova noslēpumu: tagad to gatavoju ik nedēļu

edzive

Es arī agrāk mājās regulāri gatavoju plovu, un visiem tas ļoti garšoja. Taču reiz, viesojoties Uzbekistānā, mēs pagaršojām īstu austrumu plovu, kura garša man palika atmiņā uz mūžu. Un mēs vairs negribam to plovu, kaspagatavots pēc vecās receptes.Labi, ka uzbeku pavārs dalījās ar mani savā mākslā. Tagad es gatavoju ideālu plovu vai katru nedēļu.

Ideāla plova pagatavošanai ir savi noslēpumi.

Sastāvdaļas

Gatavošanas process nav sarežģīts. Noteicošie produkti ir rīsi un gaļa. Rīsu vietā dažkārt izmanto zirņu, kviešu vai kukurūzas putraimus.

Ir jāatceras, ka putraimus plovā nevis vāra, bet sautē, lai tie sevī uzsūktu visu sastāvdaļu aromātu.

Uzbeku plovs sastāv no sīpoliem, burkāniem, gaļas, taukiem, sāls, ūdens un rīsiem. Un visām šīm sastāvdaļām jābūt vienādā daudzumā, izņemot sāli un garšvielas. Taču arī šeit ir iespējami varianti, atkarībā no gaumes. Man, piemēram, nepatīk, ja ir daudz sīpolu.

Lai pagatavotu astoņas pilnvērtīgas porcijas, būs nepieciešams 1 kg gaļas, 1 kg rīsu, 1 kg burkānu, bet sīpolus ņemsim kādus 300 g.

Gaļa

Šī austrumu ēdiena pagatavošanai vislabāk derēs jēra gaļa. Taču, ja ir vēlēšanās, var izmantot arī vistas vai liellopu gaļu.

Rīsi

Pastāv ļoti daudz rīsu veidu, taču plovam ir vajadzīgi īpaši rīsi. Tiem jāsatur maz cietes, graudiņiem ir jābūt puscaurspīdīgiem, cietiem, vidēja izmēra, baltiem ar pērļu nokrāsu. Vislabāk derēs rīsu šķirnes, kas audzētas Uzbekistānā. Bet Indijas, Taizemes un savvaļas rīsus izmantot nav ieteicams, tāpat arī jebkurus ar tvaiku apstrādātus rīsus.

Pirms gatavošanas rīsi ir noteikti jānoskalo zem auksta ūdens, bet pēc tam jāaplej ar siltu ūdeni un jāatstāj uz 25-30 minūtēm. Visoptimālākā ir 60℃ temperatūra. Pēc šādas mērcēšanas no rīsiem tiek izskalota ciete, un tas nozīmē, ka katrs rīsu graudiņš spēs sevī uzsūkt eļļu un trekno buljonu. Un tieši tas mums ir vajadzīgs, lai izdotos īsts plovs.

Garšvielas

Pastāv standarta garšvielu komplekts plovam, bet var pievienot arī citas, piemēram, timiānu, hmeli-suneli, nedaudz žāvētu aprikožu, rozīņu, citus žāvētos augļus, var likt daudz ķiploku un bārbeles. Var pievienot maltos piparus vai papriku.

Man patīk pievienot lauru lapas, lai gan klasiskajā receptē to nav.

Eļļa

Ideāls variants ir taukastes tauki. Ja tādu nav, tad var izmantot kokvilnas vai sezama eļļu. Sliktākajā gadījumā – olīveļļu vai saulespuķu eļļu. Dažs nedaudz pievieno arī sviestu.

Trauks

Traukam ir jābūt ar biezām sieniņām, lai ēdiens nepiedegtu. Vislabāk, ja tas būtu vara vai alumīnija katls. Var gatavot arī čuguna katlā vai ‘’pīlē’’. Panna gan nederēs.

Pagatavošana

Vispirms apcepam gaļu, pēc tam liekam dārzeņus. Tad uzlejam virsū verdošu ūdeni, lai tas būtu 2 cm virs gaļas, pievienojam garšvielas, sāli, vārām, līdz gaļa kļūst mīksta. Pēc tam pievienojam rīsus un pielejam vēl karstu ūdeni, tas viss rīsiem ir jāuzsūc. Vārām uz lēnas uguns ar uzliktu vāku apmēram stundu, līdz rīsi būs pilnībā gatavi.

Rīsiem vārīšanas laikā ir ‘’jāelpo’’, lai tie nesanāktu sausi.

Tāpēc es ik pa brīdim rīsos izduru tādas kā atveres, kas sniedzas līdz pat katla dibenam, jo tad tie labāk piesūcas ar cepto sīpolu un burkānu aromātu.

Manai ģimenei garšo viss, kur ir ķiploki.

Pusstundu pirms vārīšanas beigām es paceļu katla vāku, izduru rīsos atveres uz salieku tajās nemizotas ķiploka daiviņas. Tos mēs apēdam pašus pirmos!

Šī slavenā austrumu ēdiena pagatavošanā galvenais ir ievērot visas receptes nianses, taču nevajag baidīties pievienot arī kaut ko savu.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More