Labākais vieds, kā pasargāt sevi no ērcēm: kas jāatceras un jāizpilda noteiktajā secībā

edzive

Maijs jau rit pilnā sparā, un ērces arī nesnauž. Pirms došanās dabā būtu vērts padomāt arī par savu drošību. Tas attiecas gan uz cilvēkiem, gan uz mājdzīvniekiem. Par laimi, aizsarglīdzekļus pret ērcēm šobrīd var nopirkt ikvienā aptiekā. Taču ir vēl arī citi aspekti, kas būtu jāņem vērā. Bet stāstīsim visu pēc kārtas, un raksta beigās būs kāds tautas līdzeklis mājdzīvnieku aizsardzībai.

Līdzekļi aizsardzībai pret ērcēm

Pirms došanās uz mežu ir jāpadomā par mehānisku izsargāšanos no ērcēm. Ir jāsaģērbjas tā, lai indīgais kukainis nevarētu nokļūt zem drēbēm un iesūkties ādā. Vislabāk, ja apģērbs cieši pieguļ ķermenim. Piemēram, bikšu galus var sabāzt zeķēs, bet apavus izvēlēties ar augstu stulmu.

Pa virsu vēlams uzvilt apģērbu no slīdīgiem audumiem: plašķauduma vai brezenta. Obligāts elements ir galvassega. Bez tās uz mežu doties nedrīkst. Pastāvīgie meža apmeklētāji izmanto speciālus pretencefalīta tērpus vai kombinezonus.

Šis apģērbs ir tā pašūts, lai bloķētu jebkuru iespējamo ērces pieeju ķermenim. Lai gan aizsargapģērbs tiek uzskatīts par drošu aizsardzību, tas negarantē 100% efektu. Lai to pastiprinātu, cilvēki izmanto vēl arī citus aizsardzības līdzekļus.

Pastāv daudz līdzekļu, kas atbaida ērces. Piemēram, šķidrie dūmi vai balzams ‘’Zvaigznīte’’, anīsa, lavandas vai krustnagliņu eļļa. Tomēr tā pa īstam šie līdzekļi no ērcēm nepasargā. Pasargāt sevi no kodiena un bēdīgām sekām var ar ķīmisko preparātu palīdzību.

Ar šo uzdevumu vislabāk galā tiek Alfacipermetrīns vai Cipermetrīns. Preparāts tiek izmantots gan apģērbu apstrādei pret ērcēm, gan arī ar to tiek pastrādātas teritorijas. Šis vielas izdevīgāk ir iegādāties koncentrētā veidā un mājās pašiem atšķaidīt. Tikai tādā gadījumā ir noteikti jāseko instrukcijai.

Kad ērce nonāk kontaktā ar apstrādātu audumu, tā zaudē orientēšanās spējas. Tad kukainim sākas krampji, un tas pats nokrīt. Turklāt pastāv liela iespējamība, ka ērce vairs nespēs funkcionēt.

Apģērba apstrāde pret ērcēm

Sagatavotais līdzekļa šķīdums ir jāielej pulverizatorā un vienmērīgi jāizsmidzina pa apģērbu. Uzvilt to drīkst tikai tad, kad tas pilnībā izžuvis. Lai gan šie līdzekļi skaitās nekaitīgi cilvēkam, neaizmirstam, ka mums tomēr ir darīšana ar ķīmiju. Tāpēc zem apģērba tomēr uzvelkam tīru apakšveļu.

Apģērba apstrāde ir jāveic cimdos. Tāpat ir jāuzvelk arī respirators, lai pasargātu elpceļus no ķīmiskā līdzekļa. Parasti ar vienu šādu apstrādi pietiek 1-2 nedēļas. Apstrādātais apģērbs ir jāuzglabā hermētiski noslēgtā somā. Tādējādi ķīmija lēnāk iztvaikos.

Pareizi izvēlēts apģērbs un tā apstrāde – tā ir tikai daļa no aizsardzības pret ērcēm. Atklātos ādas laukumus būtu jāapstrādā ar līdzekļiem, kas aprakstīti iepriekš.

Dabā ir ļoti svarīgi periodiski vienam otru apskatīt. Jo ārā ir karstāks, jo ērces ir aktīvākas. Pat vislabākā, kā varētu likties, aizsardzība tomēr nedod 100% garantiju, ka ērce nepārsteigs tevi nesagatavotu. Īpaši rūpīgi ir jāapskata bērnu apģērbs.

Kā pasargāt dzīvniekus no ērcēm

Arī dzīvniekiem tiek ražoti speciāli preparāti, kas pasargā no ērcēm. Tomēr ne visi mīluļu saimnieki izmanto šos ķīmiskos līdzekļus. Naturopātijas piekritējiem mums ir kāda pārbaudīta tautas recepte. Līdzīgās daļās jāsasmalcina pulverī vērmeļu un nīma lapas. Pirms katras došanās pastaigā dzīvnieks jāapstrādā ar sūkļa palīdzību. Pāršķirot spalvas, līdzeklis jāuzbirdina kā pūderis. Lai efekts būtu ilgāks, vēlams līdzekli paņemt līdzi uz mežu un apstrādāt sava mīluļa spalvas ik stundu. Šai procedūrai ir uzkrājošs efekts. Atkārto to 7-10 dienas pirms katras pastaigas, bet pēc tam – reizi nedēļā.

Apkopojot izlasīto

Vislabāk pasargāt sevi no ērcēm var, pielietojot kompleksu pieeju. Tā ir ķīmiska, mehāniska un atbiedējoša aizsardzība, kā arī regulāra vizuāla apskate. Ja tuvākajās dienās taisies doties uz mežu, jau laikus parūpējies par šīm lietām. Sargi sevi!

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More