Kāpēc rozīnes būtu jāiekļauj ikdienas ēdienkartē

edzive

Ārsti jau desmitiem gadu pēta rozīņu labās īpašības. Tās palīdz cīnīties ar daudziem patoloģiskiem procesiem organismā, kā arī lieliski aizstāj konefektes un citus saldumus. Tās var ēst gan atsevišķi, gan pievienojot ēdieniem. Rozīnes ļoti bagātīgi satur dažādus mikroelementus.

Rozīņu sastāvs

Rozīnes satur daudz vitamīnu un mikroelementu. Tajās ir fosfors, magnijs, kalcijs, kālijs. Kaloriju daudzums ir individuāls, kas atkarīgs no vīnogu šķirnes. Kalorijām bagātākā šķirne ir gaišais kišmišs.

Pateicoties unikālam komponentu apvienojumam, rozīnes atšķiras ar baktericīdu, seditīvu, vēdera izeju veicinošu, urīndzenošu un imunomodulējošu iedarbību. 100 g rozīņu satur apmēram 260 kalorijas.

Rozīnes ir īsta vērtīgo komponentu krātuve. Tās ātri vien ļauj papildināt vajadzīgo vielu deficītu.

Rozīņu veidi

Pastāv ļoti daudz rozīņu veidu, taču izdalītas tiek 4 galvenās kategorijas:

  • Gaišās. Tās tiek ražotas no zaļajām vai baltajām vīnogām. Odziņas ir sīkas, bez kauliņiem. Saldas pēc garšas.
  • Tumšās. Tās tiek ražotas no gandrīz melnām vīnogu šķirnēm.
  • Dzeltenīgās. Šķirne bez kauliņiem. Tām var būt viegli pelēcīga nokrāsa.
  • Dzintara. Krāsa brūngana. Šīs ir visgardākās rozīnes.

Neatkarīgi no vīnogu šķirnes, jebkuras rozīnes organismam ir veselīgas.

Veselīgās rozīnes

Rozīnes ir veselīgas gan sievietēm, gan vīriešiem. Tas ir viens no vērtīgākajiem vitamīnu un minerālvielu avotiem. Pateicoties savam unikālajam sastāvam, rozīnes kompleksi iedarbojas uz organismu.

Kaltētā veidā vīnogas ir 10 reižu veselīgākas, nekā svaigās. Tas ir zinātniski pierādīts.

Tiek ieteikts rozīnes iekļaut sievietes ēdienkartē. Tām ir pretnovecošanās iedarbība. Tās samazina jaunu grumbu veidošanās risku un padara mazāk manāmas esošās. Regulāra rozīņu lietošana palīdz paaugstināt sievietes libido, neatkarīgi no viņas  vecuma.

Mēreni un pareizi lietojot uzturā rozīnes, var arī notievēt. Tās dod iespēju normalizēt vielmaiņu procesus organismā. Produkts atjauno estrogēna līmei, kas ir ārkārtīgi svarīgi sievietēm klimaksa periodā.

Regulāra rozīņu lietošana palīdz vieglāk pretoties stresa situācijām. Papildus tās palīdz samazināt piena dziedzera vēža attīstības risku.

Rozīnes ir veselīgas arī vīriešiem. To regulāra lietošana uztur normālu potenci. Rozīnes samazina iespējamā cukura diabēta attīstības risku. Normalizē asinsriti un arteriālo asinsspiedienu. Rozīnes efektīvi palīdz cīņā ar vīriešu neauglību.

Rozīnes ir ideāla veselīgā uzkoda. Tās piesātina organismu ar vērtīgajām vielām un sniedz nepieciešamo enerģijas lādiņu. Lai sajustu to labvēlīgo ietekmi, diennaktī nepieciešams apēst 2 ēdamkarotes rozīņu. Bērniem pietiks ar mazāku devu, kas tiek pielāgota individuāli.

Regulāra rozīņu lietošana dod iespēju aktivizēt hemoglobīna izstrādi. Tās atjauno pilnvērtīgu asinsradi un nostiprina asinsvadu sieniņas. Rozīnes tiek nozīmētas hepatīta ārstēšanā.

Ārsti ir pierādījuši, ka rozīnes efektīvi ārstē arī kariesu. Tās nostiprina smaganas un zobu emalju. Tieši tādēļ rozīnes ir veselīgi ēst gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Rozīņu sastāvā ietilpsts retais PP vitamīns, kas palīdz atjaunot nervu sistēmu. Šis kārums spēj atbrīvot pat no  pastāvīgām migrēnas lēkmēm. Iekļaujot rozīnes bērna ēdienkartē, tās dod iespēju piesātināt augošo organismu ar nepieciešamajām vielām.

Rozīnes ir ieteicamas arī grūtniecības laikā. Produkts izslēdz skābekļa nepietiekamības risku, papildus stiprina topošās māmiņas sirdi un asinsvadus. Krūts barošanas laikā rozīnes uzlabo laktāciju.

Vai rozīnes var kaitēt

Kā jebkurš dabisks produkts, arī rozīnes var būt kaitīgas. Pirms to iekļaušanas savā ēdienkartē, vajadzētu noskaidrot visu par kontrindikācijām un blaknēm.

Ir noteikti jāseko patērētajam rozīņu daudzumam. Pretējā gadījumā parādās liekā svara risks. Retos gadījumos rozīnes var kļūt par iemeslu alerģiskām reakcijām.

Nedrīkst uzturā lietot pārāk ilgi uzglabātas rozīnes, jo tajās, visticamām, jau ir ieperinājušies kaitēkļi. Par rozīņu lietošanas kontrindikācijām ir pieņemts uzskatīt:

  • atklātu tuberkulozes formu,
  • enterokolītu,
  • kuņģa čūlu,
  • lieko svaru.

Vēlama būtu arī iepriekšēja konsultēšanās ar dietologu vai terapeitu. Ja ārsts jums būs liedzis uzturā lietot rozīnes vai arī noteicis diennakts maksimālo devu, tad nāksies vien pieturēties pie šīm rekomendācijām.

Veselīgs ir tikai kvalitatīvs produkts bez pesticīdiem, kas iegādāts pie uzticama tirgotāja. Pretējā gadījumā ar rozīnēm var arī saindēties.

Regulāra un pareiza rozīņu lietošana uzturā organismam nāks tikai par labu.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More