Pavisam drīz jau pienāks Vecgada vakars, bet vēl nav skaidrs, kā celt galdā un pasniegt salātus. Protams, ir gan siļķe kažokā, gan tradicionālais rasols, vēl arī krabju salāti un daudz kas cits. Taču, kā šos salātus izrotāt tā, lai tie paliktu atmiņā uz ilgāku laiku? Bet nebēdā! Tur nav nekā sarežģīta!
Mēs jums piedāvājam atteikties no visādiem aizspriedumiem un pieiet jautājumam radoši. Par krāsām un otām šoreiz mums kalpos ēdienu sastāvdaļas, karotes un dakšiņas. Un nevajag domāt, ka kaut kas varētu neizdoties. Lai kāds arī būtu rezultāts, tas būs jautri un asprātīgi! Tieši tā ir jāsagaida Jaunais gads!
Kā dekorēsim salātus
Tā kā sagaidīsim Tīģera gadu, derētuizveidot tā portretu. Un zini? To var izdarīt tik viegli un vienkārši, ka pat jābrīnās. Kāds gan superprāts to ir izdomājis? Izliec rasolu vai kādus citus salātus uz šķīvja tīģera galvas formā. Tad sarīvē vārītos burkānus, bet no melnajā olīvām izgriez svītriņas. Olas dzeltenums arī noderēs. Un karote majonēzes. Palūkojies attēlā, lai pārliecinātos, cik kolosāli tas izskatās!
Ja nav laika rotāt īsto egli, pagatavo to no augļiem! Tev vajadzēs augļus, vienu burkānu un daudz zobu kociņu. Pārgriez uz pusēm cietu ābolu un izmanto to kā ‘’egles’’ paliktni ar nogriezto pusi uz leju. Iespraud tajā zobu kociņu un uzdur vertikāli uz tā burkānu. Tas būs stumbrs. Tad sadur burkānā kociņus. Tie būs egles zari. Uz tiem uzdur augļu un siera gabaliņus. Galotnei var izveidot improvizētu zvaigzni.
Šādu eglīti var izveidot ne tikai no augļiem, bet arī no dārzeņiem, gaļas uzkodām, desas un visa cita, kas vien ienāk prātā. Tas būs ļoti jautri. Mēs noteikti pamēģināsim tādu uztaisīt! Domājam, ka mūsu variantā eglīte būs gatavota no konfektēm. Ha-ha!
Ja tā labi padomā, tad ēdienu sastāvdaļas ir kā radītas, lai no tām varētu izgatavot dažādas figūriņas. Tīģerim portretu uzmeistarojām, tagad varam ķerties arī pie citiem dzīvniekiem. No doktordesas un olīvām pagatavosim dekorējumu zivju salātiem ‘’Mimoza’’ . Vai pat izveidosim Ziemassvētku rūķi. Skatoties uz foto, uzreiz kļūst skaidrs, kā to izdarīt.
Lielisks risinājums būs aknu tortēm vai, piemēram, siļķei kažokā, ja to saliek apļa formā. Uztaisi Jaungada pulksteni! Tev būs vajadzīgi tikai vārīti burkāni, lai no tiem izgrieztu aplīšus cipariem. Un arī rādītājus var izgriezt no tiem pašiem burkāniem. Ciparus uzzīmē ar majonēzi, bet pašu ciparnīcu izrotā ar zaļumiem.
Der atsaukt atmiņā arī pelītes, taisītas no Belochkas (kausētais siers, olas, majonēze). Salātus Belochka var pasniegt arī porcijās. Izveido no tiem kaut ko līdzīgu bumbiņai, austiņām derēs redīsu šķēlītes. Actiņas un deguntiņu var elementāri izveidot no melnajām olīvām. Pelēnus, starp citu, var ļoti viegli izgatavot no vārītām olām, tās pirms tam piepildot ar kādu oriģinālu pildījumu.
Nevajadzētu aizmirst arī par svecēm, jo tieši tās rūpējas par īsto Jaungada noskaņojumu! Un šim mērķim kā radītas ir krabju nūjiņas. Kad gatavosi krabju salātus, atstāj dažas nūjiņas rezervei. Kad salāti būs gatavi, uzkaisi tiem zaļumus, bet pa vidu saspraud ‘’sveces’’. Liesmu var izgatavot no sarkanās zivs vai bietes gabaliņa.
Mēs uzskatām, ka zobu kociņi un garie koka irbulīši ir neaizstājams celtniecības materiāls dažādu uzkodu gatavošanā. Pirmkārt, tos var ļoti ērti paņemt. Otrkārt, ar to palīdzību var izveidot visīstākās kompozīcijas: gan kuģīšus, gan tās pašas eglītes, kurām par zariņiem var noderēt plānas gurķu šķēlītes. Vai arī vienkārši uz tiem sadurtas uzkodu sastāvdaļas. Tas izskatās grezni un dārgi.
Kā dekorēt salātus Jaungada mielastam? Tas ir vesels stāsts. Taču nav nekā neiespējama! Apbruņojies tikai ar vārītiem burkāniem, majonēzi un pāris melnajām olīvām.
Laimīgu Jauno Gadu!