Ome veselu gadu krāja sīpolu mizas, lai vasarā ar tām piebarotu gurķus, rezultāts ir vienkārši fantastisks

edzive

Sīpolu mizas dārzam – tā ir vesela vērtīgo barības vielu krātuve. Sīpolu mizu novārījumu var izmantot daudziem augiem. Taču visvairāk šis kokteilis patiks gurķiem. Kāpēc gan tas ir tik noderīgs, un kā pareizi mēslot gurķus? To mēs tūlīt pastāstīsim.

Sīpolu mizas dārzā

Sīpolu mizas var izmantot gan dārzā, gan arī kā krāsvielu Lieldienu olu krāsošanai. Taisni jābrīnās, cik daudz labuma var gūt no tik vienkārša atkritumu produkta. Sīpolu novārījums satur daudz vērtīgu elementu. Piemēram, kalciju, kāliju, magniju, dzelzi, varu, selēnu, bromu.

Šie mikroelementi palīdz cīnīties ar sliktajām baktērijām un novērš gurķu lapu dzeltēšanu. Turklāt, sīpolu novārījums veicina dārzeņu un augļu augšanu. Tas nostiprina to sakņu sistēmu, padara augus daudz noturīgākus pret temperatūras svārstībām. Tā ir ārkārtīgi noderīga metode.

Vērtīgais novārījums gurķiem

Vispirms noskaidrosim, ko darīt ar gurķiem. Ja tiem ir sākušas dzeltēt lapas, tad jāpagatavo novārījums pēc, lūk, šādas receptes: Lielā katlā ieber 3 saujas mizu un pārlej ar 10 l ūdens, uzkarsē šķidrumu līdz vārīšanās temperatūrai, apmaisi un pavāri 5 minūtes. Ļauj novārījumam atdzist, un tad to nokās.

Bojātos gurķus var laistīt pie saknēm vai pa lapām. Tikai jāņem vērā, ka koncentrētu novārījumu izmantot nedrīkst. Dārzeņi jāapstrādā ar ūdens un sīpolu mizu novārījumu proporcijā 10:2, kur 10 l ir ūdens, bet 2l – novārījums. Visefektīvāk ar sīpolūdeni dārzu ir laistīt no rīta. Atlikušās mizas izmest nevajag, ar tām var piebarot augsni ap gurķiem.

Cīņa ar sīkajiem kaitēkļiem

Sīpolu mizas palīdzēs tikt galā arī ar tīklērcēm. Ja pamani, ka kāda augļa vai dārzeņa lapas ir pārklājušās ar tīklojumu, ir jārīkojas nekavējoties. Paņem ap 200 g mizu un pārlej ar 10 l verdoša ūdens. Ļauj novārījumam nostāvēties 5 dienas. Pēc tam šķidrumu nokās un apstrādā ar to bojātos augus trīs reizes ar 4-5 dienu intervālu.

Ar laputīm dārzā var mēģināt cīnīties šādi. Sagatavo metāla spaini un piepildi to līdz pusei ar sīpolu mizām. Tad pielej spaini līdz augšai ar vārītu ūdeni un ļauj šķidrumam ievilkties diennakti. Atdzesēts novārījums jāatšķaida ar ūdeni attiecībā 1:2 un jāaplaista augi. Daži dārzkopji šādu novārījumu izmanto, lai cīnītos ne tikai ar laputīm, bet arī Kolorado vabolēm.

Sīpolu mizas augļu dārzam

Kaitēkļi ir sevišķi iecienījuši ne vien dārzeņus, bet arī augļu kokus. Pirmām kārtām cieš ābeles no ābolu tinēja. Kā rīkoties? Ābeles var apstrādāt ar jebkuru no iepriekšminētajiem novārījumiem, bet tikai tad, kad koks jau vairs nezied.

Ābeles vislabāk apsmidzināt ar sīpolu mizu novārījumu +15 grādu temperatūrā. Apstrāde jāatkārto ik pēc 7 dienām vienu mēnesi. Centies sekot tam, kā jūtas koks. Ir kāda virzība pēc ‘’sīpolu dušas’’ vai nav. Vai kaitēkļu daudzums uz zariem un lapām ir mazinājies.

Ja tu baidies par augļu un dārzeņu reakciju uz jauno piebarojumu, var veikt testēšanu. Pārlej tikai 10 gramus mizu ar 5 litriem verdoša ūdens un ļauj novārījuma atdzist. Pēc tam aplej pie saknes izvēlētos ‘’izmēģinājuma trusīšus’’un vēro to stāvokli.

Ekoloģiski tīrs mēslojums

Izmantojot sīpolu mizu novārījumus, tu skaidri zināsi, ka tavās dobēs nav nekādas ķīmijas. Turklāt mūsdienu realitāte ir tāda, ka ne vienmēr ir arī iespēja šo ķīmiju piepirkt. Varbūt cena ir par augstu, sortiments pārāk trūcīgs vai arī tās vispār nav pārdošanā. Nākas būt atjautīgam un meklēt piemērotu alternatīvu. Bet lai tevi nebiedē sīpolu mizu vienkāršums un pieejamība. Tās it ļoti iecienītas daudzu pieredzējušu dārzkopju vidū.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More