Ķīnas kāpostu audzēšanas tehnoloģija

edzive

Šīs kāpostu veids ir nācis no Āzijas, taču šo kultūru jau sen audzē arī pie mums, tikai ir nepieciešamas zināšanas par šī auga īpatnībām un audzēšanas tehnoloģiju.

Kas tas ir par kultūraugu

Šie augi veido kāpostgalvas ar mīkstām, nedaudz gofrētām lapām, uz kurām ir labi saskatāms centrālais dzīslojums. Šis kultūraugs labi pacieš vēsumu, sēklas sāk dīgt pie 4°C. Pie temperatūras 20°C augi sāk dīgt vienlaicīgi, taču pie augstākas temperatūras stādi var aiziet bojā. Pieaudzis augs spēj izturēt temperatūras pazemināšanos līdz –4°C. Kāposti labi aug un veido kāpostgalvas pie temperatūras  17-20°С., tāpēc šos augus stāda zem kokiem un izmanto tumšu materiālu, lai mākslīgi saisīnātu gaismas dienu. Nobriedusi Ķīnas kāpostgalva var tikt uzglabāta pusotru mēnesi. 

Kā izaudzēt Ķīnas kāpostus

Sēklas uzdīgst 2-3 dienu laikā pēc to iesēšanas. Pēc 45 dienām varēs jau nogriezt gatavu kāpostgalvu. Taču, ja auga nobriešana notiek lēni, tad ražu varēs novākt tikai pēc 80 dienām. Vidēji Ķīnas kāposti nobriest pēc diviem mēnešiem. Augs ir jāstāda stingri noteiktā laikā. Dārzkopji sagaida pavasara vidu (aprīli), jo pie īsas gaismas dienas augam nepietiek siltuma, lai veidotos sēklinieki. Atkārtotu stādīšanu var veikt augusta sākumā. Ja netiek ievēroti stādīšanas termiņi, tad augs var izveidot ziedkopas, kurās briedīs sēklas, neraugoties uz to, ka kultūraugs aug atklātā augsnē. Bet tad kāposti var kļūt negaršīgi.

Lasi arī: Neredzamie iemesli liekajam svaram. Par ko pastāstīja endokrinologs

Divi stādīšanas varianti

Šis kultūraugs tiek stādīts divos veidos:

1.Ar stādiem – pēc īpašas sagatavošanas mājas apstākļos;

2.Ar sēklām – kad sēklas uzreiz tiek sētas augsnē.

Ķīnas kāpostu audzēšana ar stādu palīdzību

Ar stādu palīdzību audzēt Ķīnas kāpostus var, tos stādot divas reizes gadā: martā un jūlija sākumā. Vasaras raža var uzglabāties ilgāk. Šis augs slikti pacieš piķēšanu, pārstādīšanai augsnē labāk būtu izmantot kūdras podiņu, kurš ar laiku vienkārši izšķīdīs zemē. Šajā gadījumā kāpostu stādu saknes pie stādīšanas netiks bojātas. Pretējā gadījumā augs attīstīsies lēnāk, tas var sākt slimot un aiziet bojā. Lai pagatavotu augsnei piemērotu maisījumu, ir jāņem vienādās daļās:

1.Trūdvielas

2.Velēnu zeme

3.Upes smilts

4.Grunts

10 kg smagam substrātam pievieno puskilogramu pelnu. Pēc sēšanas zeme jāaplej ar ūdeni. Sēklas liek 1 cm dziļumā. Stādus novieto telpā, kurā temperatūra nekļūst zemāka par +20°C. Lai sēklas uzdīgtu ātrāk, tās pirms sēšanas ir jāiemērc augšanas regulētājā. Augsni ar sagatavi pārklāj ar polietilēnu.

Kas jāzina par Ķīnas kāpostu audzēšanu

1.Ir svarīgi savlaicīgi apliet grunti, lai tā neizžūtu.

2.Pie temperatūras svārstībām telpās kāposti slikti attīstīsies.

3.Stādus izstāda atklātā augsnē tad, kad tiem ir izveidojušās 5 labi attīstītas lapas, pēc norūdīšanās.

4.Nevajadzētu stādīt kāpostus augsnē, kurā iepriekš ir auguši krustziežu dzimtas augi.

Tādā veidā Ķīnas kāpostus var audzēt visos reģionos. Vajadzētu izvēlēties labi apgaismotu zemes gabalu bez pazeminājumiem, jo tajos var uzkrāties pārāk daudz mitruma. Svarīgi ir augus stādīt pārmaiņus. Ķīnas kāposti labi aug pēc kartupeļiem, sīpoliem un ķiplokiem. 

Tieša sēklu iesēšana

Augsne jāuzrušina, jāuzrok vagas, bet pēc sēklu iesēšanas jāmitrina augsne. Sēklas arī ir jāievieto kūdras podiņos, citādi nāksies pārāk ilgi gaidīt asnu dīgšanu. Ja sēklas tiek izsētas sausuma periodā, augsne noteikti ir jāmitrina. Nevajadzētu sēt pie zemas temperatūras, jo tas palēnina augšanu. Augu kopšana sastāv no irdināšanas, augsnes mitrināšanas un periodiskas augu piebarošanas. Pavasarī mēslojums tiek iestrādāts ne mazāk kā trīs reizes,  var izmantot dabisko uzlējumu, nitroamofoksu.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More