Bieži vien jau pēc pirmās mazgāšanas frotē dvieļi kļūst cieti kā smilšpapīrs. Tas notiek nepareiza mazgāšanas režīma un temperatūras un pārlieka veļas pulvera daudzuma dēļ, kā arī, žāvējot dvieļus un radiatoriem. Šodien es pastāstīšu, kā vecos frotē dvieļus padarīt mīkstus, pūkainus un atjaunot to sākotnējo izskatu.
Etiķis
Galda etiķis mīkstina cietu ūdeni un darbojas kā veļas kondicionieris. Turklāt, tas arī likvidē nepatīkamas smakas un dezinficē. Var vienkārši pievienot 100 ml etiķa veļas kondicioniera nodalījumā un ieslēgt veļas mašīnu. Bet, ja ir jāatgriež pie dzīvības veci un cieti dvieļi, labāk pagatavot etiķa šķīdumu. Bļodā ar karstu ūdeni pievieno 2 ēdamkarotes jūras sāls, 2 ēdamkarotes sodas, 200 ml 9% etiķa un 2 ēdamkarotes veļas kondicioniera. Iegūtajā šķīdumā iemērc vecos dvieļus un atstāj uz 4 stundām. Pēc mērcēšanas izmazgā tos veļas mašīnā ar šķidro veļas mazgāšanas līdzekli pie temperatūras, kas nav augstāka par 60 grādiem.
Aukstais ūdens un sāls
Ja dvieļi pēc mazgāšanas kļuvuši cieti, tad pietiks, ja tos uz nakti atstāsi iemērktus aukstā ūdenī. Tad tie jāizgriež un jāizžāvē svaigā gaisā. Arī sāls labi mīkstina ūdeni. Vienā litrā ūdens izšķīdini 2 ēdamkarotes pārtikas sāls. Uz 40 minūtēm iemērc dvieļus, tad tos izskalo tīrā aukstā ūdenī un izžāvē svaigā gaisā. Pirms žāvēšanas dvieļus izpurini, lai šķiedras iztaisnotos un dvieļi pēc izžūšanas būtu mīksti.
Šampūns
Dvieļus nekad nevajadzētu mazgāt ar sauso veļas pulveri, lai nepadarītu tos cietus. Pulveris slikti izskalojas, tāpēc dvieļus labāk būtu mazgāt ar šķidro līdzekli vai pašiem pagatavot mīkstināšanas līdzekli no šampūna. Sajauc 10 ml etiķa ar 2 ēdamkarotēm šampūna. Samaisi līdzekli viendabīgā masā un ielej veļas mašīnas nodalījumā, kas paredzēts kondicionierim.
Veļas mazgāšanas bumbiņas
Vilnas apģērbu mazgāšanai tiek izmantotas speciālas veļas mazgāšanas bumbiņas, taču tās palīdz arī atjaunot frotē dvieļu un halātu uzkārsumu. Var izmantot arī tenisa bumbiņas, un pēc mazgāšanas dvieļus vairākkārtīgi izpurināt, arī tad tie kļūs daudz mīkstāki, nekā pirms tam.
Dvieļu mazgāšanas noteikumi
Tiek uzskatīts, ka gultas veļa un dvieļi ir jāmazgā atsevišķi no pārējā apģērba un augstā temperatūrā. Taču tieši augstā temperatūra ir viens no iemesliem, kāpēc frotē dvieļi kļūst cieti. Ja uz etiķetes nav norādīts citādi, tad dvieļus drīkst mazgāt jebkurā temperatūrā līdz 60 grādiem. Jo augstāka temperatūra, jo cietāki būs dvieļi pēc mazgāšanas.
Pēc galvenā mazgāšanas cikla būtu vēlam ieslēgt papildu skalošanas režīmu, bet veļas pulveri pievienot mērenā daudzumā. Starp citu, ja uz dvieļiem ir kaut kādi traipi, tad tie pusstundu pirms mazgāšanas jāiemērc aukstā vai siltā ūdenī.
Frotē dvieļu gludināšana ir veicama tikai, ieslēdzot gludekļa tvaika funkciju, citādi dvieļi būs neatgriezeniski sabojāti. Seko norādījumiem uz etiķetes, reizēm frotē dvieļu auduma sastāvam ir pievienotas arī sintētiskās šķiedras, un tad tos gludināt nedrīkst.
Padoms
Pareizi mazgājot un žāvējot, frotē dvieļi kalpo līdz pat 3 gadiem. Dvieļi ir jāmazgā 1 reizi nedēļā, tāpēc mājās ir jābūt vismaz vienam papildu komplektam. Nekad neliec mitrus dvieļus netīrās veļas grozā, bet vislabāk – mazgā tos uzreiz un atsevišķi no citā drēbēm. Mitrā vidē vairojas kaitīgās baktērijas, bet dvieļi sāk ne visai labi ost, un no šī aromāta vairs nevar atbrīvoties. Taču no tā var izvairīties, pievienojot 1 ēdamkaroti sodas tieši veļas mazgāšanas tvertnē.