Kā ātri pavairot mežvīteņus ar spraudeņiem

edzive

Mežvīteņi ir viskošākie un efektīgākie augi vertikālai apzaļumošanai. Lielziedu mežvīteņus var pavairot dažādos veidos, tomēr vispieejamākais veids neprofesionālajiem dārzkopjiem ir pavairošana ar spraudeņiem, turklāt mežvīteņi šādā veidā ļoti labi pavairojas vasarā.

Kuplā mežvīteņu ziedēšana sākas jūnijā un turpinās līdz pat rudenim. Vienkāršie un samtainie ziedi, kuru diamters ir 20 cm, mēdz būt dažādās krāsās, bet dzinumu garums sasniedz 3 m. Mežvīteņi izraisa vispārēju apbrīnu. Ne velti tie, kas ievieto savu iemīļoto augu fotogrāfijas albumos, tos nodēvē par ‘’Gaisa un krāsu saplūšanu’’.  Pavairot šos augus ir visai vienkārši – ar spraudeņiem.

Kad un kā pavairot mežvīteņus

Labākais laiks pavairošanai ar spraudeņiem ir ziedēšanas sākumā. Šajā laikā iesakņošanās sasniedz 80-90%, atkarībā no šķirnes. Vēlāk iesakņošanās procents pazeminās.

Nedēļu pirms spraudeņu sagatavošanas krūmu vajadzētu piebarot ar mikroelementiem, jo arī tas procentuāli palielina iesakņošanās iespēju. Spraudeņi jāņem no 3-4 gadus veca mātes krūma no dzinuma vidusdaļas ar atkāpi 25-30 cm no galvenā krūma. Uz katra spraudeņa ir jābūt vienam mezglam ar diviem veseliem pumpuriem lapu ielocēs. Spraudeņa garumam jābūt 4-5 cm zem mezgla un ap 1 cm virs tā. 

Lasi arī: Visu mūžu uz pannas lēju eļļu un tad cepu zivis. Nesen uzzināju, ka tas ir nepareizi

Vienu lapu noņemiet pilnībā, atstājot nelielu spraudeņa gabalu, cenšoties netraumēt pumpuru, vai uz pusi saīsiniet abas lapu plāksnes, lai no spraudeņiem mazāk izgarotu mitrums. 

Ievietojiet spraudeņus minerālajā augšanas stimulatorā uz 10-12 stundām. Dažas mežvīteņu šķirnes labi pavairojas arī bez stimulatoru palīdzības.

Sagatavojiet augsni tam paredžetā kastē. Samaisiet kūdru un smiltis līdzīgās daļās. Pa virsu uzberiet smiltis 5 cm biezā slānī. Ar dēlīša palīdzību tās pieblietējiet. Noteikti dezinficējiet augsni, kārtīgi to aplaistot ar fungicīdiem, kas pagatavoti pēc instrukcijas.

Ar nelielu lāpstiņu izveidojiet apmēram 5 cm dziļu iedobi. Iemērciet spraudeni kādā sakņu augšanas stimulatorā un ievietojiet to nelielā leņķī dobītē tā, lai pumpuri gandrīz saskartos ar augsni, pieblietējiet to. 

Spraudeņus izkārtojiet tā, lai to lapas nesaskārtos. Apsmidziniet no pulverizatora. Ūdenim var pievienot augšanas stimulatora šķīdumu, kas palicis pāri pēc spraudeņu iemērkšanas. 

Pārklājiet spraudeņu kasti ar matētu plēvi, lai izvairītos no tiešiem saules stariem. Var pārklāt arī ar polietilēna plēvi divās kārtās, starp kurām ielikta marle. Visoptimālākā temperatūra, lai veidotos saknes, ir +18…+22 °С. Spraudeņiem ir nepieciešams daudz mitruma, līdz parādās saknītes, tāpēc tie ir jāapsmidzina 2-3 reizes dienā ar siltu ūdeni un jāvēdina. 

Pēc mēneša, kad būs parādījušās pirmās saknes, vēdināšanas laiks ir jāpalielina, lai pakāpeniski pieradinātu spraudeņus pie svaiga gaisa. 2-3 nedēļas pēc pirmo sakņu parādīšanās sarosās pumpuri, un sāk augt jaunie dzinumi. Šajā laikā saknes kļūst pietiekami attīstījušās, lai mežvīteņa spraudeņus varētu stādīt laukā. 

Kā audzēt mežvīteņa spraudeņus

Mežvīteņa spraudeņus var izaudzēt tiem īpaši atvēlētā vietā augsnē, tomēr prakse rāda, ka sakņu sistēma labāk attīstās podiņos. Turklāt šai metodei ir vēl kāda priekšrocība: mums nebūs problēmu pie stādu iestādīšanas pastāvīgajā vietā. Tas ievērojami atvieglo arī pirmo pārziemošanu. Podiņus kompakti ierok zemē, tādējādi tos ir vieglāk apsegt ziemošanai. 

Augsnei spraudeņu audzēšanai podiņos ir jābūt irdenai un pietiekami auglīgai. Tās sastāvā ietilpst kūdra, trūdvielas, dārza zeme un smiltis (1:1:1:0,5). Podiņu, kura tilpums ir 1-1,5 l, piepildiet līdz pusei ar maisījumu un nedaudz to pieblietējiet. Pa virsu uzberiet nelielu pauguriņu. Vienmērīgi izvietojiet saknes pa šo pauguriņu. Pa virsu uzberiet augsnes maisījumu, stādu iespiežot 2-3 cm dziļumā. Tas veicinās jaunu sakņu veidošanos. 

Aplaistiet, sākot no podiņa ārmalas. Kad ūdens būs pilnībā uzsūcies un augsne nosēdusies, pa virsu uzberiet irdenu dārza zemes maisījumu. Pirmo laiku stādus pasargājiet no tiešiem saules stariem. Kad tie atkal sāks augt, tad gan paturiet tos saulainā vietā, jo labs apgaismojums ļaus attīstīties spēcīgai sakņu sistēmai. Pašus podiņus tomēr vajadzētu pasargāt no saules stariem, jo mežvīteņu sakņu sistēmai nepatīk pārkaršana. 

Kā kopt no spraudeņiem audzētus mežvīteņus

Mežvīteņi ir atsaucīgi uz piebarošanu. Katru otro nedēļu piebarojiet tos ar pilnvērtīgu minerālmēslojumu. Mēnesi pirms aukstuma iestāšanās no mēslojuma sastāva izslēdziet slāpekli, lai augs pārstātu augt un sagatavotos pārziemošanai.

Rudenī podiņus ierociet zemē, uzberiet kūdru un nodrošiniet apsegšanu. Nākamajā pavasarī jaunos augus var droši stādīt pastāvīgā vietā. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More