Cilvēki ļoti reti gatavo svaigas zivis tikai tāpēc, ka to tīrīšana ir ārkārtīgi ķēpīgs un netīrīgs process. Tomēr ir daudz veidu kā šo procesu atvieglot. Un tas savukārt ļaus jums biežāk baudīt šo ēdienu.
Novārīšana
Ja nevēlaties sarežģītu ēdina gatavošanu, tad zivi var vienkārši izķidāt un novārīt to veselu. Pēc tam zvīņas būs viegli noņemt kopā ar ādu un produkts būs gatavs ēšanai. Šī metode ir ākārtīgi piemērota zupām un buljonu pagatavošanai. Tikai vārīšanās beigās buljonu, iespējams, vajadzēs izliet caur sietu un mazliet papildināt.
Iepakojums
Lai pēc tīrīšanas zivju zvīņas nebūtu jātīra no neidomājakajiem virtuves stūriem, zivi ielieciet piemērota izmēra plastmasas maisiņā. Visas tīrīšanas kustības veiciet iekšā maisiņā, kas bloķēs zvīņu izmētāšanos pa visām malām.
Ādas novilkšana
Šai metodei nepieciešams ārkārtīgi ass nazis un zvīņas nogriež no zivs kopā ar ādu. Pirmkārt, zivs ir jāizķi’da, tad jāveic garenisks iegriezums mugurā, astē un galvā. Ja zivs ir saldēta, tad dažas minūtes paturiet to karstā ūdenī un ādu varēs noņemt pat ar minimālu naža palīdzību.
Ūdens
Zivju tīrīšana traukā ar vēsu ūdeni ievērojami samazina netīrumu lidošanu pa gaisu. Ja tīrīšanas process tiek veikts zem ūdens, tad visi netīrumi paliks ūdenī. Pēc darba beigšanas netīrais ūdens vienkārši jāizlej.
Lasi arī: Zemenes augs griezdamās, ja maijā piebarosiet tās ar šiem mēslojumiem!
Etiķis
Zivju tīrīšanas process ievērojami samazinās, ja pirms tīrīšanas to notur ūdenī kopā ar dažiem pilieniem etiķa. Pēc šāda trika zvīņas būs daudz vieglāk atdalīt un pēc procesa beigām rokas nebūs tik piesūkušās ar zivju smaku.
Sāls
Ja jātīra mazas upju zivis, tad rupjā sāls būs lielisks palīgs. Vispirms zivi noskalojiet un notīriet ar papīra dvieli lieko šķidrumu. Tav vienkārši virpina zivi sālī, tad zivi liek 10 – 12 stundas ledusskapī un āda vieglāk nonāks nost.
Dārzeņu mizotājs
Pamēģiniet zivs ādu dabūt nost ar dārzeņu mizotāju. Jāpiebilst gan, ka tam ir jābūt gana asam un kvalitatīvam. Uzlieciet zivi uz dēļa un virzieties no astes līdz galvai.