Kas jāpievieno sālītiem tomātiem, lai pārsteigtu pat pašus izvēlīgākos ēdājus

edzive

Pēc to cilvēku vārdiem, kas ir ēduši tomātus, kas pagatavoti pēc šīs receptes, tie ir tik labi, ka nevar salīdzināt ar citiem konservētajiem tomātiem. Tie ir stipri, spilgtu krāsu un garšu, bez liela daudzuma sāls, bet ar raksturīgu patīkamu skābumiņu. 

Sastāvdaļas: 

Sastāvdaļas dotas uz divām 5-litru burkām. 

  • Tomāti vidēja lieluma – 10-12 kg

Sālījumam: 

  • Ūdens – 10l (uzkarsēts līdz vārīšanās temperatūrai un pilnībā atdzesēts) 
  • Sāls nejodēts – 2 glāzes
  • Cukurs – 1 glāze
  • Ķiploks – 1gb. sadalīta daiviņās
  • Dilles – zariņi un ziedi

Pagatavošana: 

Katrā sagatavotajā burkā ieliek daļu tomātu, ķiploku un diļļu. Burkas vidū ieliek vienu svaigu vistas olu čaumalā. Olai jābūt no mājas vistām nevis no veikala. Tālāk viss kā parasti: saliek atlikušās sastāvdaļas un aplej ar sālījumu tā, lai tas nedaudz iztek no burkas. Pārliek tumšā vēsā vietā, brīvi uzliekot parastu plastmasas vāku blīvi nenoslēdzot, atstāj uz 40 dienām. Pa šo laiku olas čaumala izšķīst un burkā paliek baltums un dzeltenums. Sālījums paliek duļķains un ne visai garšīgs, tāpēc paliekošā ola to nebojā. Šo sālījumu nedzer. 

Kur ir šo sālīto tomātu panākumi?

Mēs zinām par olām divus interesantus faktus. Pirmais. Bordo un Burgundijas prestižākās vīna darītavas par kolekcijas vīnu caurspīdīgumu ir parādā olām vai drīzāk olbaltumvielām. Vīnam pievieno baltumu, kas saputots līdz viendabīgai masai (apmēram 6 olas uz mucu), samaisa un atstāj uz 14 dienām. Šajā laikā tas satver visus nevajadzīgos piemaisījumus, pārvēršas smagās pārslās un nosēžas apakšā. Nogulsnes tiek izlietas, un procesu sauc par dzidrināšanu. Šī procedūra ir pazīstama daudziem – šādā veidā tiek dzidrināti arī buljoni. 
Interesanti, ka baltuma vietā (diezgan dārgs prieks) izmanto sauso albumīnu, kuru iegūst izkaltējot tos pašus baltumus. Tas iedarbojas uz vīnu delikātāk, izveidojušās pārslas ir smalkākas un priekš pilnīgas nosēšanās vajag vairāk laika. 

Sanāk, ka sālītie tomāti ar olu sanāk tādi neparasti garšīgi, pateicoties baltumam? Bet ja tā līdzdalība ir, tad minimāla. visdrīzāk iemesls ir cits. 

Otrais fakts. Olas čaumala – tās ir kalcijs. Vienas vidēji lielas olas čaumala ir apmēram 700mg kalcija. Kafijas pazinēji un baristas ir noskaidrojuši, ka kalcijs ir labs kafijas vārīšanā. Ūdens, kas bagāts ar kalciju, lieliski izceļ kafijas skābumiņu un ļauj tai atvērties neatkarīgi no pupiņu grauzdēšanas kvalitātes. Bet alus darītāji ir pārliecināti, ka kalcijs labvēlīgi ietekmē fermentāciju. 
Tā kā var pieņemt, ka tieši olu čaumalas ķīmiskajā sastāvā, kura sālījumā izšķīst apmēram pēc mēneša, arī slēpjas šīs receptes panākumi. 
 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More