Daudzas saimnieces ne labprāt gatavo jēra gaļu tās specifiskā aromāta dēļ. Tomēr, ja gudri izvēlamies gaļu un pareizi to pagatavojam, tad virtuvē valdīs vispatīkamākie un kārdinošākie aromāti. Izpētīsim sīkāk, kā, gatavojot jēra gaļu, izvairīties no nepatīkamās smakas.
Kāpēc šis aromāts rodas?
Ir vairāki iemesli, kāpēc jēra gaļa ātri zaudē savu normālo smaržu. Tomēr atsevišķos gadījumos tās nav bijis jau pašā sākumā. Tā notiek, ja gaļa:
- ir pilnībā sabojājusies,
- nedaudz bojāta,
- stāvējusi ledusskapī, cieši iepakota celofānā,
- tā piederējusi kuilim,
- jēra gaļa ar savdabīgu aromātu.
Bojātu gaļu, protams, vislabāk ir tūlīt pat izmest. Ja to neizdarīsim, bet gaļu pagatavosim, tas var radīt saindēšanos. Pārējos gadījumos no šī trūkuma var atbrīvoties un pagatavot patiešām gardu maltīti.
Viegls puvuma aromāts
Ja teļa gaļa tiek atstāta istabas temperatūrā pat uz neilgu laiku, dažādi mikrobi un baktērijas labprāt ķersies pie sava darba. Gaļas griezuma vieta tiem ir lieliska barošanās vieta, un tādēļ gaļa ātri bojājas.
Ko darīt?
Gaļai nepatīkamais aromāts rodas ļoti ātri. Kā likvidēt jēra gaļas aromātu:
- Pamērcējiet gaļas gabalu aukstā ūdenī, kam pievienota karote etiķa. Mērcēšanas ilgums – 1 stunda, pēc tam gaļa jānoskalo ar siltu ūdeni.
- Mērcējiet jēra gaļu citronu sulā vai vīnā vienu stundu. Ja gabals ir liels, sagrieziet to mazākās daļās.Pēc tam gaļa kārtīgi jānomazgā.
- Apziediet jēra gaļu ar sinepēm un marinējiet 1 stundu. Pēc tam to kārtīgi nomazgājiet.
- Izmērcējiet stipri sālītā ūdenī. Pēc tam kārtīgi nomazgājiet.
- Paturiet jēra gaļu vājā kālija permanganāta šķīdumā. Pēc tam kārtīgi nomazgājiet zem tekoša ūdens. Pēc tam gaļu vēlams uz 15 minūtēm ielikt aukstā ūdenī.
- Sasmalciniet sīpolus, ķiplokus, pievienojiet garšvielas un marinējiet vienu stundu.
Ja esiet izmantojuši visus paņēmienus, kā likvidēt nepatīkamo aromātu, bet vēlamais efekts nav panākts, gaļu var uzskatīt par pilnīgi sabojātu. Bez tam, ja cepšanas vai sautēšanas procesā aromāts atgriežas, nežēlojiet ieguldītos līdzekļus un patērēto laiku – gaļu tūlīt pat izmetiet.
Celofāna maisiņš
Ja uzglabāsiet gaļu ledusskapī celofāna maisiņā, nepatīkamā smaka noteikti radīsies. Un iemesls nebūt nebūs ātra sabojāšanās. Tas tādēļ, ka celofāna ķīmiskās sastāvdaļas veicina savādā ‘’nedabiskā’’ aromāta rašanos. Produkta saglabāšana ledusskapī ir visai delikāta lieta. Celofāna vietā var izmantot pergamentu un parastos papīra dvieļus. Un tikai kā otro kārtu izmantot pārtikas plēvi, lai pasargātu telpu ledusskapī no produkta, kas ātri bojājas.
Kā likvidēt smaku, ja tā radusies celofāna iepakojuma dēļ. Padomi
Gaļa jāapstrādā šādi:
- Litrā ūdens jāizšķīdina divas ēdamkarotes sāls un jāpievieno kokogles gabaliņš. Tas piešķirs interesantu aromātu un ugunskura piegaršu. Mērcēt 3-4 stundas.
- Gaļa jāizmērcē kumelīšu novārījumā (1 ēdamkaroti sauso kumelīšu aplej ar 1 l verdoša ūdens).
- Jebkuri garšaugi ar izteiktu aromātu (kardamons, baziliks, rozmarīns, muskatrieksts vai to visu maisījums) jāierīvē gaļā un jāatstāj uz 1 stundu.
- Nelielus gaļas gabalus ierīvējiet ar granātu sulu un ļaujiet stāvēt stundu.
Tādā veidā izdosies ne vien atbrīvoties no aromāta gatavošanas laikā, bet arī piešķirs jaunu un oriģinālu garšu ēdienam.
Kas tā par gaļu?
Ja jums ir gadījusies nevis aitas gaļa, bet īsts auns, tad esiet gatavi, ka nepatīkamā smaka izplatīsies ne tikai virtuvē, bet arī ārpus tās. Taču tas nenozīmē, ka gaļa būs slikta. Tiek uzskatīts, ka tāda gaļa vienkārši ir jāprot pareizi pagatavot. Tāpēc procesā būs jāveic dažas noteiktas darbības.
Kā likvidēt vecas gaļas aromātu
Līdz 1 gada veca jēra gaļa rūpes nesagādās. Visos citos gadījumos būs jāpiedomā pie tā, kā likvidēt jēra gaļas aromātu, ja tā ir veca:
- Vispirms nogrieziet tauku slāni. Tas gan nerada problēmas, bet to labāk tomēr noņemt.
- Nelielus gaļas gabalus ierīvējiet ar garšvielām un sasmalcinātu ķiploku. Pēc tam jēra gaļa jāpatur ledusskapī ne mazāk par 2-3 stundām.
- Vāriet gaļas gabalu divas stundas kopā ar garšvielām, sīpoliem un burkāniem, un tikai pēc tam ķerieties pie jēra gaļas cepšanas.
- Jebkura marināde, kuras sastāvā ir ķiploki ar lielu garšvielu daudzumu pēc 2-3 stundām padarīs gaļas gabalu par garšīgu un aromātisku pusfabrikātu.
- Iemērciet jēra gaļu uz vairākām stundām sālsūdenī. Izšķīdiniet ūdenī arī adžiku, sinepju pulveri, pievienojiet smaržīgos piparus, ķiplokus, bet pēc tam gaļu kārtīgi noskalojiet ar aukstu ūdeni.
- Uzlejiet jēra gaļai aukstu ūdeni. Kad ūdens sāk vārīties, nolejiet to un atkārtojiet šo procesu 3-4 reizes. Aromāts pazudīs līdz ar karsto ūdeni.
Kuiļa gaļa
Gaļa ir jāizvēlas ļoti uzmanīgi, lai novērstu tādu katastrofu, kā nejaušu kuiļa gaļas iegādāšanos. Var mēģināt ‘’apcept’’ nelielu speķa gabaliņu ar šķiltavu palīdzību, un tad visa patiesība par gaļas piederību kļūs skaidra. Taču šādu pārbaudi var veikt tikai tirgū, veikalā tas nebūs iespējams.
Ja nu tomēr jums nav paveicies un problēma jau atrodas jūsu ledusskapī vai uz virtuves dēlīša, vienīgais pareizais paņēmiens, kā likvidēt nepatīkamo smaku – izmērcēt gaļu 10-12 stundas pienā, kurš ir jāmaina ik pēc 2 stundām. Gaļa noteikti ir jāsagriež nelielos gabalos. bet tauki jānogriež pavisam.
Gudrojot, kā likvidēt aromātu gatavojot, ņemiet talkā visas iespējamās garšvielas, kuras nekad nebūs liekas. Tomēr pat šajā gadījumā nepatīkamais aromāts var saglabāties.
Patiesībā, lai nesaskartos ar nepatīkamās smakas problēmu, ir jāiegādājas tikai svaiga gaļa vienmērīgā maigi rozā krāsā, kurai jau sākotnēji piemīt labs aromāts.
Jēra gaļa ir jāuzglabā saldētavā vai ledusskapī. Gaļas gabaliņus ietiniet pergamentā vai papīra dvielī, kas iepriekš piesūcināts ar sālsūdeni.
Kā uzvārīt jēra gaļu bez aromāta
Šajā gadījumā ir jāizmanto dažādas aromātiskās marinādes. Šobrīd ir pieejams liels daudzums dažādu recepšu. Jēra gaļas marinēšanai var izmantot sekojošus maisījumus:
- sasmalcināts ķiploks ar sojas mērci,
- šķipsniņa ķimeņu un dabīgais jogurts,
- kardamons, ķiploks un dabīgais jogurts.
Par populāru marinādes variantu tiek uzskatīts tieši dārzeņu sīpolu-ķiploku maisījums, kam pievieno arī sasmalcinātu selerijas sakni, rīvētus burkānus un smaržīgos piparus. Šādā maisījumā gaļa ir jāmarinē 1 dienu. Jāņem vērā, ka produkta vārīšanai pēc marinēšanas dārzeņos nevajadzētu būt pārāk ilgstošai.
Lai nebūtu jālauza galva par to, kā likvidēt nepatīkamo aromātu gatavojot, centieties iegādāties dzīvnieka mugurējās daļas gaļu. Ja vēlaties, lai šašliks būtu sulīgs, derēs šķiņķa, muguras daļa vai lāpstiņa. Ja plānojat pagatavot garšīgas karbonādes, tad priekšroku dodiet mugurējai daļai un muguriņai.