Bieži vien no dārzniekiem nācies dzirdēt, ka ir vīrišķie un sievišķie zemeņu krūmi. Kaimiņiene neibeidz atkārtot, kā novāc “vīrišķos”. Centīsimies kopīgi saprast kā atšķirt sievišķos no vīrišķajiem, vai tas ir pareizi un kā vispār atšķirt šādus krūmus.
Sievišķie un vīrišķie zemeņu stādi
Ja iedziļinās botānikā, tad var secināt, ka vispārpieņemtais dalījums nav pareizs. Zemenēm nav sieviešķo vai vīrišķo krūmu. Augs ir divdzimumu. Tomēr tām ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana. Neskatoties uz to, ka nav sieviešķo un vīrišķo zemeņu, dažu “indivīdu” īpašības joprojām ir atšķirīgas. Dažas zemenes spēj ražot ogas, bet citu funkcija ir tikai kaimiņu zemeņu apputeksnēšana. Tam ir savi iemesli.
Krūmu attīstības ievirze. Daži zemeņu stādi vairāk attīstās vai sieviešu vai vīriešu tipam. Tas nenotiek ļoti bieži.
Nosprosto plantāciju. Ir šķirnes, kurās ir grūti atšķirt sievišķās un vīrišķās ievirzes zemenes. Un lielākais ogu neražošanas iemesls ir stīgas – tās ir jāapgriež, lai krūmi būtu pietiekoši ražīgi.
Nezāļu apkarošana
Tieži zemeņu “nezāļu” krūmus dārznieki bieži maldīgi dēvē par vīrišķajiem. Bet viss ir vienkārši. Visticmāk zemeņu novākšanas laikā zemē ir nokritusi oga un iesējusies.
Fakts ir tāds, ka zemenes ir mākslīgi izveidots augs. Tam nav savvaļas analogu: tas nav pat šķirņu, bet gan sugu hibrīds. Tāpēc nav pārsteigums, ja no sēklu diedzēšanas var rasties kas dīvains.
Kāpēc nezāļu krūminav vēlmai? Pirmkārt, tie pārmanto sen aizmirstas sugas īpašības, un raža šajās īpašībās nav iekļauta. Otrkārt, ja jūs tām ļausit vairoties un izspiest labus ogus nesošus krūmus, tad zemeņu dobe nedos sulīgu ražu, bet tikai nelielas nesaldas ogas. Ir nezāļu formas, kas vispār nerada ogas. Lai to novērsu plantācija regulāri ir jāattīra no nederīgajiem krūmiem. Procedūra ir diezgan vienkārša.
1.Atrodam nezāļu krūmu.
2.To izrauj kopā ar saknēm un dzinumiem. To dara uzmanīgi augu griežot, lai nebojātu blakus esošos krūmus.
3.Tukšās bedres piepilda ar zemi.
Kā atpazīt neauglīgos krūmus
Pavasarī vajag pievērst uzmanību tam, cik daudz ziediņu veidojas uz krūma. Tiem stādiem, kuriem ir visvairāk ziedu būs laba raža. Labajiem krūmiņiem var atstāt 1 – 2 stīgas.
Bet tiem krūmiem, kuriem nav daudz ziedu ir cits scenārijs. Tos vajadzētu noņemt. Arī tad, kad zemenes jau ražo ogas vajag sekot līdzi, kuriem krūmiem ogas ir sīkas un bezgaršīgas – tās arī nav vēlamas.
Īsāk sakot – ir vērts noņemt visu, kas neizskatās pēc iegādātās šķirnes, kas sākotnēji tika nopirkta un iestādīta. Tāpat svarīgi dārzā neatstāj iepuvušas un sabojājušās ogas.
Tātad – lai raža būtu bagātīga, laikus jāatpazīst neauglīgie krūmi un no tiem jāatbrīvojas.