12 vērtīgi ārstniecības augi, kurus der sagatavot ziemai

edzive

Garšaugi jau izsenis ir tikuši uzskatīti par palīglīdzekli cilvēka veselības saglabāšanā un nostiprināšanā. Esam pārliecināti: ja šie 12 ārstniecības augi būs jūsu rīcībā, varēsiet ne vien izvairīties no daudzām saslimšanām, bet arī ieekonomēt uz dārgo zāļu rēķina. 

Podagras gārsa

pastedGraphic.png

Šī ārstniecības auga ķīmiskais sastāvs maksimāli līdzinās cilvēka asins formulai. Lai gan augs tiek uzskatīts par nezāli, tam piemīt nenovērtējamas īpašības: tas remdē sāpes un veicina dzīšanu, tam ir vispārspēcinošas uz žulti dzenošas, pretsēnīšu un organismu attīrošas īpašības. Maksimāls C vitamīna, holīna un karotīna, skābju un ēterisko eļļu saturs ļauj šo patiesi brīnumaino augu lietot uzturā bez ierobežojumiem. Kara gados tas glāba no cingas. Tas ir ideāls zupās – gan svaigā, gan kaltētā veidā.

Pelašķi

pastedGraphic_1.png

Vislabākais stiptiskais un savelkošais līdzeklis ne tikai pie ārējām, bet arī pie iekšējām asiņošanām. Baktericīds un pretiekaisuma augs. Tā novārījumu vai uzlējumu lieto pie atsevišķām aknu un nieru saslimšanām, kā arī lieto kā līdzekli pret malāriju. Satur ēteriskās eļļas un sveķus, minerālsāļus un flavonīdus. Kā garšviela tā jālieto uzmanīgi, nelielā daudzumā. 

Kazrozes

pastedGraphic_2.png

No šī medainā auga var pagatavot aromātisku un veselīgu dzērienu. Olbaltumvielu un tanīnu, kā arī organisko skābju un ogļhidrātu saturs ļauj to izmantot kā līdzekli pret galvassāpēm un vieglu nomierinošo līdzekli. Tam piemīt arī pretiekaisuma un savelkošas īpašības. Tiek uzskatīts, ka savienojumā ar dažiem citiem ārstniecības augiem kazroze var palīdzēt jaunveidojumu ārstēšanā.  

Mārsils

pastedGraphic_3.png

Parastais mārsils jeb timiāns ir lielisks atkrēpojošs līdzeklis pie bronhītiem un uzmācīga klepus. Tiek atzīmētas arī šī auga spazmolītiskās un antibakteriālās īpašības. Tanīnu un rūgto vielu, minerālsāļu un skābju grupas saturs veicina normālu kuņģa sulas sekrēciju. Lieliska piedeva tējai. 

Ķirsis (lapas un miza)

pastedGraphic_4.png

Tas jau izsenis ticis uzskatīts par koku – dziednieku. Bez ogām vērtīgas īpašības piemīt arī koka mizai un lapām, kas satur daudz skābju, kumarīna, glikozīdu, tanīna. Iesaka pie mazasinības un CNS saslimšanām. Mizas uzlējums vai lapu novārījums ir neaizstājams asins recēšanas pazemināšanai, trombozes procesa kavēšanai un pie asinsvadu nosprostošanās. Smalkos zarus izmanto kā urīndzenošu līdzekli, bet ķiršu mizas sveķi tiek uzskatīti par neaizstājamu līdzekli tuberkulozes ārstēšanā. 

Strutene

pastedGraphic_5.png

Strutenes augs ir piesātināts ar alkaloīdiem, saponīdiem, karotīnu. Tas satur arī organiskās skābes. Labākais spazmolītiskais un žultsdzenošais līdzeklis, taču tas ir jālieto uzmanīgi. Rada vispārspēcinošu efektu, ir neaizstājams kā antiseptisks un brūces dziedinošs uzlējums. 

Vērmele

pastedGraphic_6.png

Šis rūgtais aromātiskais augs ir pazīstams ar savām pretiekaisuma un apetīti veicinošajām īpašībām. Tajā esošie glikozīdi un fitoncīdi, kālija sāļi un ēteriskās eļļas veicina aknu un žultsceļu darbības aktivizēšanu. 

Asinszāle

pastedGraphic_7.png

Koši dzeltenie asinszāles ziediņi ir sastopami gandrīz visur. Tā ir jāievāc ziedēšanas laikā, kas turpinās praktiski visu vasaru. Ziedkopas nogriež kopā ar stiebriem. Asinszāles uzlējumam ir vispārēja iedarbība uz organismu, jo tā satur daudz vitamīnu (A, C, E, P) un  mikroelementu (varu, kāliju, selēnu). Asinszāle normalizē nervu sistēmu, palīdz pie miega traucējumiem un depresijas, izvada lieko šķidrumu, palīdz kā profilaktisks līdzeklis pret spalīšiem.

Madaras

pastedGraphic_8.png

Palielināts glikozīdu daudzums augā ļauj to izmantot kā temperatūru pazeminošu līdzekli. Tam piemīt arī urīndzenošas un žultsdzenošas īpašības. Madaras izmanto pret cingu, ar tām ārstē hemoroīdus un ārīgas čūlas, ēdes. Tiek uzskatīts, ka šis augs palīdz dažāda veida audzēju ārstēšanā. 

Raudene

pastedGraphic_9.png

Nepārspējams līdzeklis zobu sāpju gadījumā, pateicoties ēteriskajām eļļām. Tiek izmantots arī kā atkrēpojošs un pretiekaisuma līdzeklis, palīdz normalizēt kuņģa-zarnu trakta darbību. Veicina temperatūras pazemināšanos un kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma. Raudeni pielieto arī kā līdzekli pret kodēm.

Brūnvālītes

pastedGraphic_10.png

Šis augs, bet precīzāk, tā sakņu daļa noderēs cilvēkiem ar kuņģa-zarnu trakta problēmām. Brūnvālīšu novārījumu lieto pie diarejas, menstruālajām sāpēm, kā asinsapturošo, antimikrobo un atkrēpojošu līdzekli.

Nātre

pastedGraphic_11.png

Banālās nātres noteikti aug ikvienā dārzā. Nātres var izžāvēt, sasaldēt, iesālīt, savārīt ievārījumā un pat iemarinēt tāpat kā kāpostus. Konservēšanas process ir ļoti vienkāršs, bet baudījums no nātru zupas ziemā ir nesalīdzināmi lielāks. Un vēl nātres nostiprina organismu, palīdz pie varikozes, atjauno normālu kuņģa-zarnu trakta darbību, nomierina spazmas.

Nevajadzētu paļauties tikai uz tautas medicīnu vien, taču paaudzēs pārbaudīti ārstniecības augi nāks tikai par labu. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More