Internetā bieži vien ir sastopams vārds “mājās”. Tas var būt jekbkas – sākot ar kārtaino mīklu un beidzot ar starpzvaigžņu motoru. Tomēr dažas tēmas joprojām mēs nemaz nesākam darīt paši (kā piemēram rauga izstrādājumus), jo tos vieglāk ir nopirkt veikalā.
Tomēr šajā rakstā aicinām mest malā visus aizspriedumus un izcept īstu, mājās gatavotu rauga maizes klaipu. Un ticiet, ka ēst maizi, kas gatavota pašas rokām ir daudz patīkamāk. Natālija Mašiki dalījās ar maizes gatavošanas recepti, ko spēs pagatavot pat bērns.
Mājās gatavota maize
Sastāvdaļas:
- 500g kviešu milti
- 375ml silta ūdens
- 5g sausā rauga (vai 15g mitrā rauga)
- 1,5 tējkarote sāls
- 300ml verdoša ūdens krāsnij
Pagatavošana:
Mājas maizes iejaukšanai burtiski būs nepieciešamas 5 minūtes, pārējais laiks būs vienkārša gaidīšana. Raugu un sāli ieber sitlā ūdenī un samaisa.
Pēc Natālijas domām, šajā gadījumā ir droši sajaukt raugu un sāli, jo tām nebūs laika reaģēt savā starpā tik īsā laikā. Ielejiet ūdeni izsijātos miltos.
Mīklu var mīcīt gan ar savām rokām, gan mīklas maisītāju, kas aizņems 30 – 40 sekundes. Miltiem jāabsorbē ūdens un beigās jāsanāk līpīgai mīklai.
Mīklas bļodu apklāj ar pārtikas plēvi, lai notiktu efektīvāki rūgšanas procesi. Trauku noliek siltā vietā uz divām stundām.
Šajā laikā mīklas apjoms ievērojami palielināsies. Tagad jums ir divas iespējas, kā rīkoties tālāk. Jūs varat vai nu pāriet tieši uz cepšanu, vai arī ievietot mīklu ledusskapī. Tā var uzglabāties ledusskapī veselas divas nedēļas! Tāpēc jūs varat cept maizi pēc vajadzības. Ar aukstu mīklu arī ir vieglāk strādāt.
Ja vēlaties mīklu cept uzreiz, tad galdu apkaisiet ar miltiem un veidojiet mīklas kukulīti. Tad kukulītī ar nazi izdara iegriezumus un liek uz cepamā papīra.
Cepeškrāsni kopā ar cepamo plāti uzsilta līdz 230 grādu temperatūrai. Kad krāsns uzsilusi, tad kukulīti ar cepampapīru liek uz plāts un cep cepeškrāsnī uz 230 grādiem pusstundu.
Maize cepeškrāsnī nebūs viena. Uz cepeškrāsns grīdas novietojiet trauku ar verdošu ūdeni. Tiem ir jābūt 300 ml.
Neaizmirstiet, ka maizes gatavību var pārbaudīt ar koka irbulīti: ja to iebakstot maizē nekas pie tā nepielīp, tad maize ir gatava. Pirms pasniegšanas ļaujiet tai atdzist.
Lasi arī: Kāpēc Bils Geitss iesaka visiem atteikties no liellopa gaļas, lai gan pats nav veģetārietis
Lūk, arī video, kurā palūkoties kā maizi cep Nataša!